Αρχική σελίδα » Προγράμματα προαγωγής ψυχικής υγείας » Εκπαίδευση γονέων για παιδιά με διαταραχή διαγωγής ηλικίας 2-8 ετών » ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ "ΘΕΤΙΚΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ"

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ "ΘΕΤΙΚΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ"

Σκοπός του Σεμιναρίου

Η εκπαίδευση στις βασικές αρχές του προγράμματος: «Θετικοί Γονείς Χαρούμενα Παιδιά», το οποίο απευθύνεται σε γονείς με παιδιά με σοβαρά προβλήματα διαγωγής, ηλικίας 3-8 χρόνων.

Τι περιλαμβάνει:

- Παρουσίαση των θεωρητικών και ερευνητικών δεδομένων των σύγχρονων προγραμμάτων πρώιμης παρέμβασης σε γονείς με παιδιά με διαταραχή διαγωγής.

- Παρουσίαση του προγράμματος: «Θετικοί Γονείς Χαρούμενα Παιδιά» και της ερευνητικής αξιολόγησής του.

Η εκπαίδευση θα συνοδεύεται από βιωματικές ασκήσεις, παρουσίαση περιστατικών σε video, παιχνίδι ρόλων μεταξύ των συμμετεχόντων, ασκήσεις εντός της αίθουσας.

Σε ποιούς απευθύνεται:

Σε επαγγελματίες ψυχικής υγείας. Οι συμμετέχοντες θα πρέπει να έχουν τουλάχιστον μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών σε συναφές επιστημονικό πεδίο και να είναι εξοικειωμένοι με τις αρχές της συμπεριφερολογικής, οικογενειακής και προσωποκεντρικής θεραπείας.

Προτεραιότητα θα δοθεί σε ειδικούς, που εργάζονται ήδη σε φορείς του Δημοσίου ή σε αντίστοιχους οργανισμούς (Iατροπαιδαγωγικά Kέντρα, Yπηρεσίες Aνηλίκων, Kοινωνικές Yπηρεσίες, Iδρύματα Φιλοξενίας Ανηλίκων κλπ).

Θα χορηγηθεί εκπαιδευτικό και θεραπευτικό υλικό καθώς και πιστοποιητικό παρακολούθησης. Η συμμετοχή είναι δωρεάν.

Το εκπαιδευτικό σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 24 Ιουνίου   και Τρίτη 1 Ιουλίου 2014 και ώρες 09.00 π.μ. – 15.00 μ.μ., στο Αμφιθέατρο της Σχολής Βοηθών Νοσηλευτών στο Νοσοκομείο Παίδων «Η Αγία Σοφία» Θηβών & Παπαδιαμαντοπούλου, 11527 Γουδί.

Υπεύθυνοι προγράμματος και εκπαίδευσης:

Απόστολος Βούρδας, Δρ.,MRCPsych, CCST, Παιδοψυχίατρος (Εκτελεστικός Υπεύθυνος)

Γεράσιμος Κολαΐτης, Αναπλ. Καθηγητής - Διευθυντής Πανεπιστημιακής Παιδοψυχιατρικής Κλινικής (Επιστημονικός Υπεύθυνος)

Για πληροφορίες τηλεφωνήστε στο 210 - 7473811

καθημερινά 09.00-17.00 ή στείλτε email: camhpp[at]gmail[dot]com

Ιστοσελίδα: child-psychiatry.med.uoa.gr

Αναλυτικό Πρόγραμμα Σεμιναρίου

Τρίτη 24 Ιουνίου

08:45 - 09:00

Προσέλευση

09:00 - 10:00

Τα σύγχρονα προγράμματα πρώιμης παρέμβασης σε γονείς με παιδιά με διαταραχή διαγωγής και η αποτελεσματικότητά τους