Αρχική σελίδα » Προγράμματα προαγωγής ψυχικής υγείας » Προαγωγή υγείας παιδιών και γονέων με συναισθηματικές διαταραχές

Προαγωγή υγείας παιδιών και γονέων με συναισθηματικές διαταραχές

Επιστημονικός Υπεύθυνος: Γεράσιμος Κολαΐτης, Αναπληρωτής Καθηγητής Παιδοψυχιατρικής, Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών, Διευθυντής Παιδοψυχιατρικής Κλινικής Νοσοκομείο Παίδων "Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ"

Εκτελεστικός Υπεύθυνος: Γιώργος Γιαννακόπουλος, Παιδοψυχίατρος, Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών

Γραμματέας: Ουρανία Γιαμού

Παρόλο που εκτιμάται ότι ποσοστό 30-50% των ενηλίκων που χρησιμοποιούν υπηρεσίες ψυχικής υγείας είναι γονείς με ανήλικα παιδιά, οι υπηρεσίες ψυχικής υγείας δε λαμβάνουν υπόψη την επίδραση της κατάστασης του γονέα στην υγεία και την ανάπτυξη του παιδιού του. Αυτές οι οικογένειες καθίστανται από τις πλέον ευάλωτες, κοινωνικά και οικονομικά αποκλεισμένες στην κοινωνία μας. Το παρόν πρόγραμμα επιδιώκει την ανάπτυξη, υλοποίηση, μελέτη και σταδιακή ενσωμάτωση στη συνήθη κλινική πρακτική των υπηρεσιών ψυχικής υγείας στη χώρα μας προληπτικών παρεμβάσεων για την ψυχική υγεία παιδιών και γονέων με συναισθηματικές διαταραχές.

Οι ειδικοί στόχοι του προγράμματος περιλαμβάνουν:

1. Εκπαίδευση επαγγελματιών ψυχικής υγείας στην προληπτική μέθοδο Let's talk about children

2. Υλοποίηση και μελέτη των προληπτικών μεθόδων Let's Talk about children και Family talk intervention

3. Ενσωμάτωση της μεθόδου Let's talk about children στη συνήθη κλινική πρακτική των υπηρεσιών ψυχικής υγείας.

Η επίτευξη των παραπάνω στόχων αποτελεί ουσιαστική προϋπόθεση για τη βελτίωση των παρεχομένων υπηρεσιών στις οικογένειες των γονέων με ψυχικές διαταραχές στη χώρα μας και την ενίσχυση της κοινωνικής και συναισθηματικής ευεξίας των παιδιών, των οικογενειών αλλά και της ευρύτερης κοινότητας.

Το πρόγραμμα πραγματοποιείται με δωρεά από το 'Ιδρυμα Σταύρος Νιάρχος   www.SNF.org