Αρχική σελίδα » Έρευνα

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΔΙΑΚΡΑΤΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ (όλες χρηματοδοτούμενες από την Ευρωπαϊκή Ένωση)

Μη παρεμβατική μελέτη AUTOR «Διερεύνηση των παραγόντων που σχετίζονται με μεταβολές στη βαρύτητα της ΔΕΠΥ κατά τη διάρκεια μίας περιόδου παρακολούθησης 2 ετών σε ασθενείς που παρουσιάζουν ανταπόκριση και παραμένουν σταθεροί στην αρχική φαρμακοθεραπεία τους» (έγκριση ΕΟΦ, 08.04.2009).

Διεθνής Κοινοπραξία για τη μελέτη της γενετικής βάσης του συνδρόμου Tourette-Πρωτοβουλία Νοτιοανατολικής Ευρώπης.  Φορέας υλοποίησης για την Ελλάδα: Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, Π.Γ.Ν. «Σισμανόγλειο», Νοσοκομείο Παίδων «Η Αγία Σοφία», Π.Γ.Ν. Θεσσαλονίκης «Ιπποκράτειο».

“Child and adolescent mental health in enlarged European Union: development of effective policies and practices” (CAMHEE).

“Ethical Dilemmas due to Prenatal and Genetic Diagnostics Interdisciplinary Assessment of Effects of Prenatal and Genetic Diagnostics on Couples in Different European Cultures” (EDIG) στα πλαίσια του προγράμματος “Structuring the European Research Area” (016717 SAS6, 2005-2008)

“Mental Health Prevention in a Target Group at Risk: Children of Somatically Ill Parents (COSIP)-Implementation and Evaluation of Innovative Health Services in a European Public Health Perspective” (QLGT-2001-02378, 2002-2005)

“Incorporating Cooperation Research across Europe (INCORE).

Leonardo Da Vinci funded programme: “Training of Primary Health Care Professionals in Mental Health” (Contract Number: EL/98/1/68123/PI/I1.1.b/FPC)

Programme SOC 96200749, “Adolescents against cancer: a smoking prevention programme”

Biomed II research programme, PL 963760, “Standardizing Criteria for Mental Health Assessment in Adults with Mental Retardation: an European Perspective”

Biomed and Health Research Programme, D.G.XII,E/4, 963231, “Psychotherapy for Childhood Depression”

"Provision of Primary Health Care for the Promotion of Children's Early Psychosocial Development", Biomed and Health Research programme (1990-94) D.G. XII,E/4, CT 941161.

Biomed and Health Research programme (1990-94) D.G. XII, PL 961517, "Coping with Physical Illness with a Particular Focus on Blood Dyscrasias"

ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ Ή ΜΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ Ή ΜΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΕΛΩΝ ΤΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ

Διαταραχή στη σχέση γονιών και νηπίων με χαμηλό βάρος γέννησης. Α΄ Πανεπιστημιακή Παιδιατρική Κλινική – Β΄ Νεογνολογικό Τμήμα Γ. Νοσοκομείου Παίδων «Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ» - Πανεπιστημιακή Παιδοψυχιατρική Κλινική.

Κλινική μελέτη παιδιών που πάσχουν από φλεγμονώδεις νόσους του εντέρου. Α’ Πανεπιστημιακή Παιδιατρική Κλινική – Πανεπιστημιακή Παιδοψυχιατρική Κλινική.

Ανίχνευση μετατραυματικής διαταραχής μητέρων των οποίων τα παιδιά πρόσφατα διαγνώστηκαν με σακχαρώδη διαβήτη. Πανεπιστημιακή Παιδοψυχιατρική Κλινική – Α’ Πανεπιστημιακή Παιδιατρική Κλινική.

Μελέτη της αποτελεσματικότητας της νοσηλείας σε παιδοψυχιατρική μονάδα. Πανεπιστημιακή Παιδοψυχιατρική Κλινική.

Δύο ερευνητικά προγράμματα με θέμα τη διαχείριση παχύσαρκων παιδιών και εφήβων. Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο - Α’ Πανεπιστημιακή Παιδιατρική Κλινική – Πανεπιστημιακή Παιδοψυχιατρική Κλινική.

Μελέτη με θέμα τα χαρακτηριστικά παιδιών και εφήβων που προσέρχονται μετά από απόπειρα αυτοκτονίας στο Γ. Νοσοκομείο Παίδων «Η ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ».  Πανεπιστημιακή Παιδοψυχιατρική Κλινική.

Μελέτη ενδοκρινολογικών παραμέτρων σε παιδιά με διάχυτες διαταραχές της ανάπτυξης. Α΄ Πανεπιστημιακή Παιδιατρική Κλινική.

Μελέτη παραγόντων συνδεόμενων με κατάχρηση-εξάρτηση διαδικτύου. Β΄ Πανεπιστημιακή Παιδιατρική Κλινική – Πανεπιστημιακή Παιδοψυχιατρική Κλινική.

Μελέτη αξιοπιστίας και εγκυρότητας της ημιδομημένης ψυχιατρικής συνέντευξης για παιδιά και εφήβους K-SADS-PL σε ελληνικό πληθυσμό. Πανεπιστημιακή Παιδοψυχιατρική Κλινική.